Souboj titánů 1981 vs 2010: část1

1. prosince 2017 v 21:36 | Martinoraptor |  Speciály
V tomhle, trochu speciálním článku (nebo spíš sérii), bych rád porovnal film Souboj titánů z roku 1981 a jeho remake z 2010 (jen první díl). Něco v tomhle stylu jsem chtěl napsat již dlouho. Věřím, že většina z vás si o mně teď bude myslet bůhvíco, ale stejně bych se s vámi rád podělil o svůj názor. Podotýkám, že nejsem žádný profesionální kritik a celý článek je, opět říkám, čistě můj vlastní názor a celé je to spíš pro zábavu a možná zamyšlení. V článku se zmíním hlavně o rozdílech mezi oběma filmy a zkusím reagovat na většinu oblíbených bodů výsměchu spousty lidí. Článek samozřejmě obsahuje spoilery.
Příběh obou děl se opírá o antickou báji, kdy se statečný polobůh Perseus, z rozkazu krále, vydává pro hlavu gorgony Medúzy. Tu získá a v budoucích letech jí ještě mnohokrát využije. Jednou s ní dokonce zachrání Andromedu, před mořským hadem, jemuž má být obětovaná. Hlavní zápletka obou film je tedy víceméně stejná. Bohové chtějí, aby princeznu obětovali Krakenovi a Perseus musí získat hlavu Medúzy dřív, než se tak stane. Jelikož by byl článek příliš dlouhý, nebudu tady rozepisovat děj obou filmů - stejně je jistě všichni znáte. Pokud ne, tady jsou odkazy na wikipedii, popřípadě se dají dohledat filmy samotné.
POSTAVY:
Pro mě největším rozdílem mezi oběma filmy, je rozhodně hlavní postava. Ačkoliv se oba jmenují Perseus, jedná se o zcela odlišné lidi.V roce 1981 jej hraje Harry Hamlin. Osobně se mi tenhle Perseus nelíbil. Herec mi byl zkrátka nesympatický ("NEVIDITELNÝ!!!"). V této verzi je Perseus přesunut jako figurka, z domova do Joppy. Teprve v tu chvíli ho však napadá, že poslední přání jeho matky bylo "vzkřísit její vlast" a ačkoliv mu to zatím 20 let nějak nebránilo (…hm, vlastně netuším co… asi běhat po pláži), najednou začíná trénovat boj s hereckými meči. Později se zase dozvídá, že pokud uhádne hádanku, stane se manželem princezny Andromedy. O té slyší poprvé v životě a okamžitě se do ní zamiluje tak, aby riskoval upálení a pak bůhvíco ještě. Právě masy stupidních rozhodnutí, projevů a jednání bez uspokojujícího motivu mi vadí nejvíc.
Perseus 2010 podle mě dopadl líp. Sam Worthington působí, jako obyčejně, přinejmenším fajn. V této verzi jeho matka zemřela a on byl vychován rybářskou rodinou. Žijí spokojeně. Bohužel se jednou omylem připletou k městu Akropolis, kde vojáci zrovna ničí sochu Dia. Rodina to sleduje, když se na scéně najednou objevuje Hádes a vypouští své harpyje proti bezvěrcům. Během vyvolaného masakru, přijde o život i Perseova rodina. Ten je, jako jediný přeživší katastrofy, odveden do paláce, kde se stane svědkem vychloubačného proslovu královny a druhého zjevení Háda. Ten varuje, že jako trest, musejí Argosané obětovat sebe nebo princeznu. Přitom ještě rychle promluví k rozzuřenému Perseovi, který se jej pokusí napadnout a prozradí mu přitom, že je syn Dia. Král Persea poté přesvědčuje, aby jeho dceru a město zachránil. Perseus nechce. Je mu u zadku nějaká princezna, cizí město i Zeus. Nezná je, kvůli všem jmenovaným právě ztratil rodinu a rozhodně je nechce zachraňovat. Když mu však Io (o té se ještě zmíním), nabídne pomstu na Hádovi, výpravu přijímá. Nejedná jen "protože", ale má to logiku. Taky si sám rozhoduje a kašle na nějaké "vyšší poslání" nebo"vyznačenou cestu". Příjde mi to tak přirozenější, protože komu by se líbilo nechat si tímhle způsobem řídit život?
Zcela novou postavou je Io (Gemma Arterton). Ta nás nejdříve uvede do děje a později plní úlohu jakéhosi průvodce. Tím nahrazuje mechanickou sovu Bubo z originálního filmu (ačkoliv sova sama se ve filmu na chvíli taky mihne). Mezi Persem a ní pak, jak se dalo očekávat, vznikne i jakýsi krátký románek. Osobně se každopádně libí víc, než originální verze s osudovou láskou Persea (což je vlastně i princ) a princezny.

Mnou naprosto nepochopené postavy byli džinové. Ti se rovněž objevili jen v remaku a vlastně mi tam nevadili, ale dost mě to překvapilo a stále nechápu jak se něco z arabských příběhů a mýtů, dostalo do Řecka. To jeho závěrečné sebevražedné odpálení sebe sama, aby zabil potvoru z jiného náboženství, mě však při hlubším zamyšlení vlastně celkem pobavilo. Možná tohle byl jejich účel? Každopádně chápu, že mnohým lidem, kteří příliš dlí na originálů nebo mytologii, museli džinové vadit, ale děj samotný podle mě nějak nekazili :)
Tohle pro první část. V další trochu pohovořím o hlavních změnách na straně záporáků a nakonec něco o celkovém přístupu a pojetí filmů. Věci jako triky, detaily a takové věci. Nakonec shrnu svůj pohled na oba filmy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Který z filmů se vám líbil víc?

Souboj titánů 1981
Souboj titánů 2010

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 3. ledna 2018 v 15:59 | Reagovat

Pro mě má mnohem větší hodnotu původní Souboj titánů, hlavně kvůli speciální efektům, které sice v dnešní době mohou vypadat zastarale, ale na druhou stranu působí pro lidské oko a mysl důvěryhodněji, protože se jednalo o fyzické objekty a ne jen hromadu pixelů. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama